Fotogalerie Fotogalerie seminářů Pro registrované partnery Nápověda Úvodní stránkaStrategické dokumenty

 

Hodnocení projektu
Vzdělávání DVPP
O projektu
Adresáře partnerů
Formuláře ke stažení
KontaktyKampanělinezbytek


Celostátní konference - Podpora odborného školství ČR Autor: Vzdělávací agentura Kroměříž
 
CELOSTÁTNÍ KONFERENCI SOCIÁLNÍ PARTNERSTVÍ NA PODPORU ODBORNÉHO ŠKOLSTVÍ ČR

CÍLEM KONFERENCE BYLO:

1. VEŘEJNÉ VYHLÁŠENÍ UZAVŘENÝCH DOHOD PRŮMYSLU A VEŘEJNÉ SPRÁVY K PODPOŘE ODBORNÉHO ŠKOLSTVÍ V ČR

2. KONKRÉTNÍ PROGRAM SPOLUPRÁCE A SPOLUZODPOVĚDNOSTI ZA ROZVOJ ODBORNÉHO ŠKOLSTVÍ


Uvítací projev Ing. Petra Smutného, radního pro životní prostředí Plzeňského kraje

Vystoupení viceprezidenta Sdružení automobilového průmyslu a viceprezidenta pro výrobu v TPCA Ing. Jiřího Černého

Vystoupení ministra Mgr. Josefa Dobeše

Vystoupení ministra Ing. Martina Kocourka

Vystoupení Ing. Štefana Duháně, ředitele odboru politiky zaměstnanosti MPSV

Vystoupení viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Ing. Pavla Kafky


“ODBORNÉ ŠKOLSTVÍ JE TÉMATEM ČÍSLO JEDNA“

Hostem konference „Sociální partnerství na podporu odborného školství ČR“, která se uskutečnila v Plzni, byl kromě jiných i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Josef Dobeš.

Praha 21. ledna 2011 - „V 1. pololetí roku 2011 je pro mě oborné školství tématem číslo jedna,“ ujistil ministr všechny přítomné. Se svými klíčovými lidmi na ministerstvu řeší otázku, jak odborné školství zlepšit.

Josef Dobeš poukázal na situaci ze začátku 90. let, kdy bylo u nás potřeba dohnat svět v počtu vysokoškoláků: „Vysoké školství jsme učinili bezbariérové, stoupnul sice počet vysokoškoláků, ale za cenu, že se na tyto školy dostali studenti se špatnými výsledky. To není dobré dědictví. Navíc tenhle trend stále pokračuje.“ Podle ministra je proto nutné vytvořit mantinely. Jedním ze způsobů je měření kvalit znalostí v uzlových bodech – konkrétně v 5. a 9. třídách. Řada žáků tak získá zpětnou vazbu v tom, jaká je úroveň jejich vzdělání a kam se mají posunout dál.

Dalším způsobem, jak pomoci odbornému školství, je zeštíhlit počet středních škol. „Rozumně a nepoliticky, abychom je mohli diverzifikovat,“ upozornil ministr. Při této příležitosti připomněl projekt škol „rodinného stříbra“. Jedná se o školy, jejichž provoz sice není příliš efektivní, ale které nesou dlouholetou tradici – například učí řemesla, která už dnes nikdo nevykonává. „Chci se bavit s hejtmany jednotlivých krajů o tom, jak těmto školám dáme státní garanci, jak je podpoříme, abychom o ně nepřišli,“ vysvětlil Josef Dobeš.

Ministerstvo v budoucnu plánuje zohledňovat školy, ze kterých vzešli talentovaní žáci – například vítězové olympiád. Na školy, kam se tito žáci budou hlásit, by poslalo MŠMT více peněz. Stejně tak by mohly být odměněny i školy, ze kterých talentovaní žáci vzešli.


Sjednocení úřadů práce podpoří spolupráci zaměstnavatelů s kariérovými poradci - realizace Dohody o spolupráci MPSV se Sdružením automobilového průmyslu v praxi - Ing. Štefan Duháň - ředitel odboru politiky zaměstnanosti MPSV (PPT 270 kB)

SOCIÁLNÍ PARTNERSTVÍ k podpoře odborného školství a technických povolání - Ing. Jiří Herodes - Vzdělávací agentura Kroměříž (PPT 535 kB)

Podpora technického vzdělávání ze strany Sdružení automobilového průmyslu - Ing. Jiří Černý - viceprezident SAP (PPT 1779 kB)Osobní gesciI nad konferencí převzal hejtman Plzeňského kraje MILAN CHOVANEC

vloženo:23.1.2011